Blizny

"Pamiątki" na zawsze?

Blizny są trwałą, estetyczną, a czasami również funkcjonalną konsekwencją gojenia się uszkodzeń skóry. Na szczęście nowoczesne metody terapii pozwalają na niemalże całkowite zniwelowanie śladów po przebytych urazach.

Każda blizna jest inna

Estetyczna blizna wkomponowuje się w poziom skóry, ma gładką powierzchnię i nieco jaśniejszy, perłowy kolor. Skłonność do nadmiernej produkcji kolagenu skutkuje jej przerostem. Wybrzuszona blizna ma często również czerwone zabarwienie. Z kolei bliznowiec rozpoznać można po rozchodzeniu się hipertrofii (przerostu) poza granice pierwotnego uszkodzenia skóry. Blizny atroficzne (zanikowe) charakteryzują widoczne zagłębienia w skórze, częste w przebiegu trądziku lub ospy wietrznej.

Nie tylko to co widać

Oczekiwania związane z powstałą blizną dotyczą często wyłącznie jej estetyki, gdy tymczasem nawet wizualnie ładna blizna może skrywać głębokie, pochirurgiczne zrosty tkankowe.

Terapia blizn wymaga uzbrojenia się w odrobinę cierpliwości – zwykle sprowadza się do serii kilku zabiegów, między którymi potrzebny jest czas na naprawczą odpowiedź organizmu.

Im świeższa blizna, tym lepiej!

Gojenie się ran i formowanie blizn jest złożonym i długotrwałym procesem. Odpowiednie wsparcie na każdym z jego etapów jest gwarancją sukcesu terapeutycznego.

Zalecane zabiegi